26 września, 2023

Romanbluma

Serwis ogólnotematyczny

Ciekawostki o kartach kredytowych

Karty kredytowe to jeden z instrumentów finansowych, z którego najczęściej korzystamy w codziennym życiu. Stały się one nieodzowną częścią naszego życia, do tego stopnia, że ich utrata jest wielką niedogodnością. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że karty kredytowe z biegiem czasu nieustannie ewoluowały, aż do dnia dzisiejszego. Oto kilka ciekawostek na temat kart kredytowych,

Kto wpadł na pomysł wynalezienia kart kredytowych?

Za twórcę początkowej koncepcji karty uważa się szefa Hamilton Credit Corporation – Franka McNamarę, który wpadł na ten pomysł po niefortunnym incydencie podczas przyjęcia obiadowego. W 1950 roku Frank McNamara poszedł na posiłek do znanej nowojorskiej restauracji ze swoim prawnikiem Ralphem Schneiderem i Alfredem Bloomingdale’em, aby omówić pewne problemy z klientami banku. Kiedy nadszedł czas płacenia, Frank zorientował się, że zapomniał portfela i musiał zadzwonić do żony, aby przyniosła mu pieniądze.

To doświadczenie sprawiło, że wpadł na pomysł stworzenia karty kredytowej, która mogłaby być używana w wielu punktach handlowych, a także pełniłaby rolę pośrednika między kupcami a bankiem. Wkrótce potem McNamara założył Diners Club, który oferował swoim klientom kredyt, aby mogli płacić w placówkach, które przystąpiły do programu. W zamian pobierano od nich 7% prowizji od każdej transakcji oraz 3 dolary rocznie za utrzymanie karty.

Ile kart kredytowych istnieje na świecie?

Obecnie w obiegu jest ponad 5 miliardów kart kredytowych, czyli średnio 0,7 karty na osobę. Jednak 10% ludzi na świecie posiada więcej niż 10 kart kredytowych, co pokazuje, że jest to produkt używany głównie, ale bardzo intensywnie, przez niewielką część światowej populacji.

Ile wart jest biznes kart kredytowych?

Szacuje się, że przychody banków z tytułu używania przez ich klientów kart kredytowych wynoszą 30 miliardów dolarów rocznie. Czyni to z nich najbardziej dochodowy produkt finansowy i niezbędny element działalności bankowej, dlatego warto sprawdzić ranking kart kredytowych, ponieważ konkurencja jest ostra i możesz znaleźć lepsze warunki i ofertę.

Jaka była największa transakcja kartą kredytową w historii?

Największą transakcją kartą kredytową w publicznie znanej historii był zakup przez Kim Basinger amerykańskiego miasta w 1989 roku. Transakcja opiewała na kwotę 20 milionów dolarów. Miasteczkiem było Braselton, położone 96 kilometrów od Atlanty. Pięć lat później musiała je odsprzedać, ponieważ tonął w problemach finansowych. Większe transakcje są jednak wykonywane za pomocą porównanie kont firmowych, zamiast kart kredytowych.

Niebieski i złoty kolor logo Visa symbolizuje niebo i ikoniczne wzgórza Kalifornii.

Skrót VISA oznacza Visa International Services Association. Visa została założona przez Bank of America i dlatego początkowo była znana jako „BankAmericard”.

Wszystkie karty bankowe na całym świecie mają takie same wymiary fizyczne

Jest to jeden z powodów, dla których są one tak popularne: mogą być używane na całym świecie. Mają uniwersalny rozmiar, który jest regulowany przez międzynarodową normę ISO 7810.