7 grudnia, 2023

Romanbluma

Serwis ogólnotematyczny

Jak zostać architektem?

Osoby stojące przed wyborem swojej przyszłej ścieżki zawodowej często poszukują kierunków dających szansę na rozwój, renomowanych i zapewniających stałą pracę. Jedną z takich profesji jest zawód architekta. Architektura to dziedzina łącząca w sobie zarówno sztukę jak i technikę, zmysł estetyczny z fachową wiedzą z zakresu nauk ścisłych. Architekt to osoba odpowiedzialna za projektowanie różnego rodzaju budynków, odpowiadająca także za ich kształt oraz funkcjonalność. Zawód ten powszechnie uważany jest za prestiżowy oraz dobrze płatny. Nic więc dziwnego, że niektórzy chcieliby zostać drugim Antonio Gaudim albo Frankiem Gehry i tworzyć słynne na cały świat budowle. Jednak aby zyskać tego typu szansę, to od czegoś trzeba zacząć.Zatem jak zostać architektem? Jakie umiejętności musi posiadać architekt? Czy warto wybrać się na studia z architektury?

Kierunek: architektura

Praca na stanowisku architekta wymaga zdobycia właściwego wykształcenia. Jako, że jest to zawód regulowany, to bez spełnienia odpowiednich warunków nie jest dopuszczalne jego wykonywanie. Nie można zatem zostać architektem bez ukończenia studiów kierunkowych.

Ilość uczelni oferujących studia z zakresu architektury jest spora, od uniwersytetów, politechnik, po uznawaną nadal za najbardziej renomowaną- Akademię Sztuk Pięknych (ASP). Wybór studiów powinien być  zależny od tego, który z kierunków w architekturze interesuje nas najbardziej. Czy chcemy projektować wnętrza (architektura wnętrz), odpowiadać za wygląd ogrodów (architektura krajobrazu), a może zajmować się planowaniem przestrzeni miejskiej bądź wiejskiej (architektura i urbanistyka). Mimo wspólnego mianownika, wszystkie te dziedziny różnią się od siebie i tym samym wymagają nieco innych kompetencji czy też zainteresowań. Po pomyślnym ukończeniu studiów kierunkowych (pierwszego oraz drugiego stopnia) absolwent otrzymuje tytuł magistra inżyniera architektury. Dodatkowo, po odbyciu dwuletnich praktyk w pełnym wymiarze godzin, można przystąpić do egzaminu na członka Izby Architektów RP i uzyskać uprawnienia.

Wracając jednak na sam początek ścieżki zawodowej, to aby dostać się na wymarzony kierunek jakim jest architektura, należy zdać egzaminy wstępne. Często obejmują one ocenę prac rysunkowych, rozmowę kwalifikacyjną i egzamin praktyczny z rysunku. Niezwykle pomocne w tej kwestii okazują się oferowane przez Akademię Sztuk Pięknych kursy na architekturę. Są to specjalne zajęcia z rysunku, na których uczestnicy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie oraz pomoc w przygotowaniu do egzaminu sprawdzającego umiejętności rysowania.

Jeśli chcesz być architektem, koniecznie przeczytaj artykuł pt.”Test dla kandydatów na architekturę – zobacz czy byś zdał”.

Predyspozycje do zawodu architekta

Zawód architekta to nie jest niestety łatwa praca. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się szeregiem różnorodnych cech, takim jak: wyobraźnia przestrzenna, zmysł artystyczny, umiejętność logicznego myślenia, bardzo dobra znajomość nauk ścisłych, a przede wszystkim matematyki. Przydatne w tej profesji są także kreatywność oraz cierpliwość. Architekci wykonują zlecenia dla klientów, zatem istotne w tym obszarze są dobrze rozwinięte kompetencje społeczne, komunikatywność i otwarty umysł. Pomocne jest również zainteresowanie historią sztuki oraz naukami humanistycznymi, co dostarcza nieustannych inspiracji.

Bardzo kluczową umiejętnością, jaką musi posiadać każda osoba która chciałaby zostać architektem, jest talent do rysowania. Jeżeli ta czynność nie przychodzi nam łatwo, to niestety może to stanowić swego rodzaju przeszkodę w rozwijaniu się w dziedzinie architektury. Przygotowywanie rysunków oraz szkiców stanowi bowiem znaczną część pracy architekta. Swoje projekty architekci bardzo często tworzą za pomocą specjalistycznych programów, takich jak np. AutoCad, więc obsługa tego typu narzędzi to istotny element tej profesji.

Jak widać, aby zostać architektem należy posiadać pewne predyspozycje do tego zawodu, wiedzę oraz szereg niezbędnych kompetencji.

Rozwijaj swoje umiejętności

Bez względu na to czy zdecydujemy się studiować architekturę, czy może jedną z jej odrębnych specjalizacji, jak architektura krajobrazu czy projektowanie wnętrz, czeka nas dosyć długa edukacja i żmudna droga do zdobycia uprawnień. Nieraz nauka może wydawać się trudna, wymagać spędzania wielu godzin nad przygotowywaniem kolejnych projektów i łatwo wówczas utracić początkową motywację.

Mimo, że studia z zakresu architektury nie są łatwe, to jeżeli nam na nich zależy to jesteśmy w stanie osiągnąć swój cel.

Warto jak najwcześniej zacząć troszczyć się o swój rozwój w tym obszarze. Niezbędne jest przede wszystkim udoskonalanie swoich umiejętności rysowania. Jeżeli zastanawiamy się nad tym jak zostać architektem i chcemy zdawać egzaminy wstępne na tym kierunku, to warto abyśmy byli świetnie przygotowani właśnie pod tym kątem.

Niezwykle pomocne są w tym kontekście kursy oferowane przez profesjonalne szkoły rysunku, w trakcie których uczestnicy rozwijaj swój talent plastyczny, uzyskują fachową wiedzę oraz praktyczne wsparcie od najlepszych profesjonalistów z tej dziedziny. Szkoła rysunku oferuje kompleksowe przygotowanie się pod kątem egzaminu oraz przyszłych studiów z architektury. Tym samym powoduje rozwinięcie kluczowych umiejętności i umożliwia dostanie się na wymarzony kierunek. Niewątpliwie zatem warto zainwestować w tego typu lekcje.

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. ”Szkicowanie – czyli najtrudniejsza z form rysunkowych”.