Kotły kondensacyjne
Gdy kotły spalają gaz ziemny lub olej, powstaje woda i dwutlenek węgla. Woda, która powstaje, to para wodna – zasadniczo para. W konwencjonalnym kotle para wodna i dwutlenek węgla wydostają się przez komin. Gazy i opary, które w ten sposób przedostają się przez komin, są ekstremalnie gorące – zwykle około 250°C. W tej parze wodnej uwięzione jest ciepło – znane jako ciepło utajone parowania. Kotły kondensacyjne odzyskują to ciepło i wykorzystują je do ogrzewania budynku. Tradycyjne kotły mają tylko jeden wymiennik ciepła – zasadniczo metalowe płyty, które są ogrzewane spalanym gazem ziemnym. Z kolei kotły spalinowe mają dwa wymienniki ciepła. Jeden z tych wymienników znajduje się nad pierwotnym wymiennikiem ciepła. Jest na tyle chłodny, że para wodna wewnątrz gazów spalinowych (gazów, które wychodzą przez komin) skrapla się, gdy go dotykają. To uwalnia ciepło, które wymiennik ciepła wykorzystuje do ogrzewania wody, która będzie ogrzewać budynek. Powstała w ten sposób skroplona woda bezpiecznie kapie do odpływu, który bezpiecznie przenosi ją na zewnątrz budynku.
Dlaczego warto zainstalować kocioł kondensacyjny?
Jeśli szukasz jednego z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania budynku, kotły kondensacyjne są najlepszym rozwiązaniem. Takim rozwiązaniem można obniżyć koszty ogrzewania o 35%, stosując wysokowydajny kocioł kondensacyjny zamiast konwencjonalnego kotła. To dramatyczna redukcja miesięcznych rachunków za ogrzewanie, a to oznacza, że kotły kondensacyjne mogą szybko się zwrócić. Kotły kondensacyjne są również ekologicznym rozwiązaniem w porównaniu z konwencjonalnymi kotłami. Wyższy AFUE oznacza marnowanie mniejszej ilości paliwa – a to oznacza, że obniżasz emisję dwutlenku węgla. Wysokowydajne kotły ogrzewają Twój budynek, a także konwencjonalne kotły, dzięki czemu oszczędzasz pieniądze i jesteś zrównoważony, a wszystko to bez poświęcania komfortu.
Czy kotły dwufunkcyjne i kondensacyjne to jest to samo?
Kotły dwufunkcyjne i kotły kondensacyjne są w pewnym sensie w relacji kwadrat / prostokąt. Prawie wszystkie nowoczesne kotły kondensacyjne są kotłami kondensacyjnymi, ale nie wszystkie kotły kondensacyjne są kotłami dwukondensacyjnymi. Kotły dwufunkcyjne są w szczególności połączeniem kotła i podgrzewacza wody. Innymi słowy, kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę zarówno w celu ogrzania budynku, jak i zapewnienia ciepłej wody dla budynku. Jest to najbardziej efektywny sposób dostarczania zarówno ciepłej wody, jak i ciepła do budynku, a teraz jest jeszcze bardziej wydajny, ponieważ prawie wszystkie kotły dwufunkcyjne są kotłami kondensacyjnymi. Kotły kondensacyjne niekoniecznie są jednak kotłami dwuskładnikowymi. Możesz mieć kocioł kondensacyjny, który nie dostarcza ciepłej wody do budynku. Dość proste rozróżnienie, ale takie, o którym warto mówić. Kotły kondensacyjne są bardziej złożone niż konwencjonalne kotły. W rezultacie są droższe. Wydatki te można jednak często dość szybko odzyskać.
Podsumowanie
Kotły kondensacyjne miały krótszą żywotność niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Woda powstająca w procesie kondensacji jest kwaśna. Wczesne kotły kondensacyjne nie gospodarowały skutecznie ściekami, co prowadziło do korozji. Dziś jednak producenci opanowali sztukę neutralizacji kwaśnej wody. Żywotność nowoczesnych kotłów kondensacyjnych jest mniej więcej tak długa, jak konwencjonalnych kotłów.
Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html
Podobne artykuły
Lampy Downlight – Oświetlenie Wnętrz w Nowym Świetle
Koszulki rowerowe damskie – czym się kierować przy wyborze?
Pomoc w przeprowadzce?