26 września, 2023

Romanbluma

Serwis ogólnotematyczny

samoakceptacja

Samoakceptacja – czemu jest tak istotna?

Samoakceptacja, czyli akceptowanie siebie – to postawa określana jako bardzo pożądana. Dzięki zaakceptowaniu siebie, stajemy się spokojniejsi, pełni wewnętrznej harmonii i zrozumienia. Czujemy się dobrze ze sobą, ponieważ nie staramy się udawać kogoś, kim nie jesteśmy naprawdę, i uwalniamy się od nakładanej na siebie presji. Choć ten stan wydaje się być dla nas bardzo korzystny, ciężko go osiągnąć. Co zatem robić, aby móc się do niego zbliżyć?

Czym jest samoakceptacja?

Samoakceptację można określić jako postawę charakteryzującą się zrozumieniem dla siebie i akceptowaniem własnej osoby – w tym ograniczeń i wad. Osoba, która cechuje się wysokim poziomem samoakceptacji, zdaje sobie sprawę z własnych cech, mocnych i słabych stron, umiejętności i właściwości. Nie próbuje się krytykować i wymagać od siebie osiągania wygórowanych i niezgodnych z własnymi możliwościami celów.

Proste kroki do samoakceptacji

Akceptowanie siebie staje się łatwiejsze, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że nie musimy oczekiwać od siebie więcej i więcej – jesteśmy wystarczający i nie mamy konieczności, aby udowadniać coś sobie ani całemu światu. Praca nad zwiększeniem poczucia własnej wartości i wyzbyciem się perfekcjonizmu i nadmiernej chęci dostosowania się do społeczeństwa mogą być świetnym krokiem podjętym w kierunku samoakceptacji.

Aby móc się zaakceptować, warto jest zdać sobie sprawę, że sami jesteśmy dla siebie najbardziej surowym krytykiem. Bardzo często wymagamy od siebie o wiele więcej, niż wymagają od nas inni. Żeby poczuć się w pełni szczęśliwie i spokojnie nie możemy nieustannie wypominać sobie błędów i porażek i obwiniać się o każde najmniejsze niepowodzenie. Musimy uświadomić sobie, że są one wpisane w ludzką naturę i to normalne, że pojawiają się w życiu. Umiejętność wybaczania sobie tych porażek i otaczania się troską w momencie, gdy nie udaje nam się zrealizować założonego celu, to następna metoda na zwiększenie samoakceptacji.

Jaki wpływ na nasze życie ma samoakceptacja?

Samoakceptacja to jedna z najlepszych postaw, jakie można przyjąć w życiu. Przyczynia się bowiem to lepszego samopoczucia i funkcjonowania. Akceptując siebie, bardziej się doceniamy, a w przypadku niepowodzenia nie zrzucamy na siebie winy i potrafimy być dla siebie wyrozumiałymi. Samoakceptacja łączy się ze zdrowym podejściem do życia. Kiedy zaczynasz rozumieć, że nie musisz wyglądać ani zachowywać się jak inni, że masz prawo do chwil słabości i przeżywania negatywnych emocji oraz że nie zawsze musisz robić wszystko w idealny sposób, zaczynasz cieszyć się każdym dniem.

Wiedząc, jak znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie ma samoakceptacja, naprawdę warto jest spróbować być dla siebie bardziej wyrozumiałym i wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Zaczynając już od dziś, pomyśl o sobie w ciepły sposób i zrozum, że jesteś wartościowy/a. To Ty jesteś zawsze obecny w swoim życiu, to Ty jesteś jego główną postacią, a zatem czy nie byłoby bardzo dobrze z tą postacią żyć w przyjacielskich relacjach?