29 marca, 2024

Romanbluma

Serwis ogólnotematyczny

Wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowym trawieniu

Trawienie jest jedną z najważniejszych funkcji naszego organizmu, a mimo to zaburzenia trawienia są najczęstszą przyczyną wielu chorób. Bóle głowy, bóle stawów, astma lub chroniczne zmęczenie może być spowodowane tym, że trawienie nie działa optymalnie. 

Wartościowy błonnik

Zdrowa flora jelitowa może mieć kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia. Zdecydowana większość chorób i objawów można przypisać nieprawidłowemu środowisku jelitowemu. 70-80% układu odpornościowego jest związane z jelitami. 

Powoli odkrywa się związek między florą jelitową, obroną immunologiczną i zmniejszonym ryzykiem chorób. Błonnik w roślinach, owocach i warzywach okazuje się naturalnym środkiem zaradczym na problemy gastryczne. Z badań wynika, że błonnik może wzbogacać florę jelitową, warto jeść produkty bogate w błonnik takie jak:

  • chleb żytni
  • płatki owsiane i nasiona
  • warzywa korzenne
  • rośliny strączkowe
  • suszone owoce

Dostarczając organizmowi odpowiednią dawkę błonnika, należy pamiętać o piciu wody. Najlepiej 2 litry dziennie. 

Zdrowy kwas mlekowy

W niektórych przypadkach problemy trawienne są spowodowane brakiem równowagi flory jelitowej lub innych bakterii w układzie pokarmowym. Przy takim podejrzeniu można spróbować jeść więcej produktów probiotycznych. Nowe badania wskazują, że flora jelitowa ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale co zaskakujące, także dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na florę jelitową poprzez pokarmy i suplementy. Typowymi objawami zaburzenia równowagi bakteryjnej w przewodzie pokarmowym są wzdęcia i/lub biegunka.

Bakterie kwasu mlekowego przyjmowane wraz z posiłkiem mają największą szansę na przeżycie kwasu żołądkowego w żołądku. Suplementy w kapsułkach powinny zawierać min. 15 miliardów bakterii. Po kuracji antybiotykowej warto zażywać bakterie kwasu mlekowego przez co najmniej 2 miesiące. 

Enzymy trawienne a wchłanianie substancji odżywczych

Enzymy są niezbędne do prawidłowego trawienia pokarmu. Bardzo ważne jest prawidłowe żucie jedzenia i jedzenie bez stresu. W przeciwnym razie w jamie ustnej nie powstają niezbędne enzymy trawienne. Powolne i dokładne żucie pozwala uwolnionym enzymom rozpocząć proces rozkładania pokarmów już w jamie ustnej. 

Niedobory enzymów trawiennych mogą powodować, że jedzenie nie zostanie właściwie strawione, a zatem składniki odżywcze nie zostaną wchłonięte do krwi. Objawami braku enzymów trawiennych są nietolerancja pokarmowa, alergie, zmęczenie, odbijanie, wzdęcia, zaparcia i ogólne złe trawienie. Szczególnie bogate w enzymy są kiełki fasoli i inne kiełki, np. kiełki brokułów. Także w ananasie i papai znajduje się wiele enzymów. Enzymy zawarte w pożywieniu pomagają zapewnić wchłanianie witamin i minerałów ze zdrowej diety. Suplementy diety zawierają aktywne i naturalne składniki, które wydalają i usuwają niezdrowe bakterie z układu pokarmowego.