26 września, 2023

Romanbluma

Serwis ogólnotematyczny

Wynajęcie magazynu – ile to kosztuje?

Wynajem magazynu to absolutna podstawa, o której powinna pamiętać każda firma. To spore ułatwienie przede wszystkim dla logistyki. Rynek najmu oferuje szeroki wybór magazynów, które są w stanie zapewnić różnego rodzaju usprawnienia. Magazyny na wynajem to również kwestia ceny, która jest uzależniona od wielu czynników. Na co więc warto zwrócić uwagę, by dobrać magazyny idealnie skrojony pod potrzeby przedsiębiorstwa? 

Lokalizacja magazynu- najważniejszy aspekt

Jednym z kluczowych elementów, którym należy kierować się podczas wynajmu magazynu jest jego położenie. To właśnie dobra lokalizacja pozwoli znacznie skrócić czas oczekiwania na towar, co jest bardzo istotne z logistycznego punktu widzenia. Od położenia magazynu zależeć będzie jak duży dystans będziemy musieli pokonać oraz ile czasu trzeba poświęcić na przewóz towaru. Oprócz dogodnej lokalizacji budynku, należy zwrócić uwagę na łatwy dojazd do miejsca. Także infrastruktura drogowa będzie mieć znaczenie pod kątem potrzebnego czasu.

Standard magazynu

Magazyny do wynajęcia występują w dwóch podstawowych klasach- A oraz B. 

Magazyny klasy A to głównie nowo powstałe budowle, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Praca w magazynach o klasie A jest znacznie ułatwiona dzięki szeregowi usprawnień, które pozwolą wykonać wszystkie zadania. W większości przypadków to duży plac manewrowy, rampa rozładunkowa oraz dostęp do różnego rodzaju osprzętu.

Jeśli zaś chodzi o magazyny klasy B to budynki o znacznie niższym standardzie. W wielu sytuacjach są to budynki poprzemysłowe. W takich sytuacjach jest to związane ze znacznymi ograniczeniami. 

Warto obie klasy magazynów zestawić ze sobą pod kątem cenowym. Logicznie rzecz ujmując, magazyny klasy A będą droższe od klasy B. Różnice te wynoszą zazwyczaj około 10-20%. Nie jest to potężna różnica, jednak nieraz jest odczuwalna dla firmy. Nie mniej inwestycja w dobór lepszej klasy magazynu może się zwrócić z nawiązką. Mimo wyższego kosztu wynajmu, znacznie łatwiejszy będzie obrót towarem, co przełoży się bezpośrednio na czas dostawy.

Okres najmu, a cena

Takie rzeczy jak lokalizacja czy standard magazynu to normalne elementy, które mają wpływ na cenę ostateczną. Spore oszczędności mogą być także generowane, gdy zdecydujemy się na wynajem długoterminowy. Dlaczego? 

Magazyny są bardzo chętnie wynajmowane dla dłuższy okres czasu. Przeważnie to około 3-5 lat. Na takim rozwiązaniu zyskuje zarówno najemca, jak i wynajmujący. Najemcy daje to spokój na kolejne lata, zaś wynajmujący będzie cieszyć się z niższej opłaty. Według tej zasady obie strony na tym korzystają.