26 września, 2023

Romanbluma

Serwis ogólnotematyczny

Zakupy online

Zakupy na AliExpress – jak kupować?

Co to jest AliExpress?

AliExpress.com to internetowy serwis sprzedażowy, który jest chińską własnością. Platforma została uruchomiona 26 kwietnia 2010 roku i należy do Alibaba Group, które jest jednym z największych przedsiębiorstw na świecie. Serwis skupia głównie małych i średnich chińskich przedsiębiorców, którzy za jego pośrednictwem oferują swoje produkty klientom. Każdego dnia ponad 10 milionów(!) osób dokonuje zakupów poprzez AliExpress. Obecnie jest to największy serwis sprzedaży detalicznej na świecie. Platforma kusi konkurencyjnymi cenami oraz szeroką ofertą. Na stronie internetowej oferowanych jest ponad 100 milionów produktów. Znajdziesz tu dosłownie wszystko – od ubrań i kosmetyków, po dekoracje i elektronikę. Na AliExpress można kupić nawet dom z prefabrykatów!

Korzyści kupowania na AliExpress

Zakupy dokonywane za pośrednictwem AliExpress kojarzą się przede wszystkim z niskimi cenami i jest to słuszne przekonanie. Serwis łączy klientów z producentami, co pozwala uniknąć wielu marży i pośredników, a to z kolei przekłada się na końcową cenę produktu. Dzięki personalizowanym ustawieniom konta koszty mogą być widoczne w PLN zamiast w domyślnie ustawionej walucie – dolarach. W licznych przypadkach ceny produktów da się jeszcze obniżyć, ponieważ serwis organizuje wiele akcji promocyjnych i proponuje klientom różnorodne rabaty. Dodatkowo większość zamówień wysyłanych jest całkowicie za darmo! Brzmi nieprawdopodobnie, ale jest to stuprocentowo prawdziwe. Produkty, które nie spełniają oczekiwań, można bez przeszkód zwrócić, w wielu przypadkach również i zwrot jest darmowy. Serwis oferuje różnorodne opcje wysyłki, pomiędzy którymi można wybierać. Przesyłki są dostarczane z Chin lub magazynów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej za pośrednictwem poczty, kuriera lub paczkomatu. Standardowa dostawa – „AliExpress Standard Shipping” oznacza czas dostawy w granicach od 15 do 45 dni. Dzięki posiadaniu dedykowanej aplikacji na swoim smartfonie mamy ciągły i szybki dostęp do powiadomień np. o wysłaniu przedmiotu, odnośnie aktualizacji lokalizacji paczki itp.

Kolejną oprócz fenomenalnych cen zaletą AliExpress jest bogata oferta sprzedażowa. Poprzez serwis można w łatwy sposób kupić naprawdę wszystko. Nie musisz szukać każdego z potrzebnych produktów w innym sklepie, ponieważ dzięki AliExpress w jednym miejscu kupisz wszystko, czego potrzebujesz. Przekłada się to na ogromną oszczędność czasu. Przydatną opcją podczas korzystania z platformy jest wyszukiwanie obrazem, które pozwala na wygodne odnalezienie interesującej nas rzeczy. Po dokonaniu zakupów można za nie zapłacić zbiorczo, wybierając najwygodniejszy dla siebie sposób – płatności można dokonać np. szybkim przelewem lub kartą. AliExpress oferuje możliwość szybkich płatności, co jest wielkim ułatwieniem.

Następnym atutem serwisu AliExpress jest okres ochronny, który obejmuje każdego kupującego. Czas ten trwa 95 dni od momentu dokonania zakupu. Podczas trwania tego okresu klient może założyć spór np. z powodu otrzymania wadliwego produktu, nieotrzymania paczki, otrzymania niekompletnego zamówienia itp. Spór ma chronić kupującego przed oszustwem. Sprzedający dostaje pieniądze dopiero po potwierdzeniu przez kupującego otrzymania paczki.

Jakie jest ryzyko kupowania na AliExpress?

Niewątpliwie oprócz wielu korzyści, które niosą za sobą zakupy poprzez serwis AliExpress pojawia się również ryzyko. Niestety istnieje prawdopodobieństwo zakupu podrobionego produktu lub produktu, który będzie drastycznie różnił się od przedstawionego w opisie. Najczęściej oferowanymi podróbkami są kopie ubrań, butów, torebek, kosmetyków oraz elektroniki. Dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić opinie innych kupujących na aukcji.

Kolejną niepewnością jest możliwość nieuznania przez AliExpress założonego sporu i w efekcie nieodzyskanie przez kupującego zainwestowanych pieniędzy. Zdarza się to dość rzadko, ale ma miejsce, ponieważ ciężko jest udowodnić swoją rację, nie mając odpowiednich dowodów.

Czy zakupy na AliExpress się opłacają?

AliExpress jest na pewno platformą zasługującą na dużą uwagę. Jej twórcy ciągle pracują nad jej usprawnianiem i podnoszeniem atrakcyjności w oczach klientów. Wygoda zakupu i ogromna konkurencyjność cen sprawiają, że serwis cieszy się dużą popularnością. Jednak ostateczna decyzja co do zakupu zawsze należy do kupującego.